טיפים

ביטוח

שאלה: ביטחתי את העסק בחברת ביטוח, העסק הוצף במים ונגרמו לי נזקים. מה עלי לעשות? אם חברת הביטוח דורשת שאעבור בדיקה במכונת אמת לפני שמשלמת לי על הנזק, האם אני חייב להסכים? 

תשובה: ראשית, עליך לשתף פעולה עם חברת הביטוח באופן סביר. בד בבד מומלץ להתייעץ עם עורך דין באשר לדרישות שונות של חברת הביטוח. דרישה שעליך לשקול בכובד ראש בטרם תיענה לה הנה דרישה של חברת הביטוח לביצוע בדיקת פוליגרף (מכונת אמת), הן לנסיבות האירוע והן לנזקים שנגרמו עקב האירוע. גם אם התשלום על פי הפוליסה מותנה בביצוע בדיקת פוליגרף לעיתים אין חובה לבצע את אותה בדיקה. לפיכך, חשוב להתייעץ עם עורך דין בטרם ניתנת הסכמה לביצוע בדיקת פוליגרף. במידה וחברת הביטוח דוחה את התביעה שהגשת, עליה לשלוח מכתב מנומק מהן הסיבות לדחיית התביעה. נימוקים אלו מחייבים את חברת הביטוח בכפוף לכל דין. 

שאלה: ביטחתי את הדירה והדירה נפרצה ונגנבו תכשיטים ומזומנים שהיו בבית. חברת הביטוח טוענת כי דוח האזעקה מראה שבמועד הפריצה האזעקה לא הייתה דרוכה ולכן דחתה את תביעתי. מה לעשות? 

תשובה: במסגרת פוליסת הביטוח קיימות דרישות מיגון אותן דורשת חברת הביטוח. ישנם דברים רבים אותם כדאי וראוי לבדוק בטרם מוותרים על קבלת פיצוי מחברת הביטוח. לדוגמה: עליך לבדוק בהצעת הביטוח אם הייתה דרישה למיגון המבוקש. יש לבדוק אם נעשו שינויים בין פוליסות של שנים קודמות לפוליסה הנוכחית והאם ניתנה הודעה על כך. צריך לבדוק אם דרישת המיגון המדוברת הייתה מונעת את הנזק. האם דרישת המיגון הייתה לגיטימית. האם דרישת המיגון רלוונטית. 

תאונות דרכים 

שאלה: התכוונתי לעלות לרכב ובעת עלייה נסגרה הדלת על ידי. נפגעתי באצבעות היד. האם מדובר בתאונת דרכים? 
תשובה: תאונת דרכים הנה בן היתר שימוש ברכב מנועי לרבות עליה וירידה ממנו כך שעליה לרכב בה נגרם נזק גוף נמצאת בתוך הסמכות של חוק הפיצויים לתאונות בדרכים. 

שאלה: הייתי מעורב בתאונת דרכים כאשר רכב פגע בי בעודי עומד עם רכבי ברמזור. חברת הביטוח של הרכב שלי הציעה לפצות אותי בסכום כסף מסויים. אני סבור שנגרם לי נזק גדול יותר. האם אני יכול לתבוע את בעל הרכב שפגע בי על נזקי הגוף שנגרמו לי? 

תשובה: חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע כי הסמכות לפיצוי הנפגע בתאונת דרכים הנה אך ורק לפי חוק הפיצויים לתאונות דרכים. כך, חברת הביטוח של הרכב בו היית במועד התאונה תפצה אותך על הנזק שנגרם לך (נזק גוף) ואילו הנהג הפוגע ו/או חברת הביטוח של הרכב שלו לא ישלמו לך דבר. יתירה מזאת את מלוא הפיצוי אתה אמור לקבל מחברת הביטוח שלך ולא תוכל לדרוש מהנהג הפוגע תשלומים נוספים בגין נזקי גוף. 

חברות

שאלה: הקמתי חברה לפני מספר שנים ואני מקבל דרישות תשלום מרשם החברות. החברה אינה פעילה כבר מספר שנים ואני לא משלם את דרישות התשלום של רשם החברות. האם נוצרת בעיה? 

תשובה: לרשם החברות סמכות להטיל את דרישת התשלום על החברה ועל בעלי המניות בחברה כך שהתעלמות מהדרישות עשויה להסתיים בתביעה בסכום מצטבר של מספר שנות תשלום שנתי לרשם החברות. הדבר הנכון לעשות הינו לפרק את החברה. באם לחברה אין נושים ו/או סך הנכסים גדול מההתחייבויות ניתן לפרק את החברה בפירוק מרצון. במקרה כזה הפרוצדורה מול רשם החברות ולא מול בית המשפט המחוזי. למרות הליכי פירוק מרצון עדיין יש חובה לשלם את התשלום השנתי לרשם החברות, גם בתקופת הפירוק, למעט באם יש לחברה אישור של מס הכנסה ומע"מ המאשרים כי החברה אינה פעילה. הפטור לתשלום השנתי לרשם החברות החל מתחילת אי פעילות החברה כאמור באישור מס הכנסה ומע"מ. 

שאלה: אם אני רוצה לשנות את שם החברה שלי, מה עלי לעשות? 

תשובה: ראשית עליך לבחור שם חברה שאינו בשימוש בחברה/עסק אחר והשם שנבחר אינו דומה במידה שיכולה לבלבל לקוחות. לאחר בחירת השם, וכדאי שיהיו מספר אופציות, מקבלים החלטה בהתאם למסמכי החברה, על שינוי השם והשמות החלופיים המוצעים כאשר יש לציין כי ניתן לבחור כל אחד מהשמות החלופיים שיאשר רשם החברות. רק לאחר אישור השם הנבחר ברשם החברות ניתן להשתמש בשם החברה החדש, וכמובן יש לעדכן את הבנק איתו עובדת החברה בשינוי שם החברה, וזאת על פי מסמכי פתיחת חשבון. 

דיני עבודה

שאלה: אני עובד כשלוש שנים בחברת ביטוח ובה אני משווק פוליסות ביטוח לרכב. המשכורת שלי מורכבת משכר בסיס של כמחצית משכר המינימום לשעה בתוספת עמלות על מכירות שאני מבצע. לפני כשבוע פוטרתי מהעבודה והחברה רוצה לשלם לי פיצויי פיטורים לפי שכר הבסיס ששילמה לי בלבד. האם זה חוקי? 

תשובה: זכותך לקבל פיצויי פיטורים בגובה שכר העבודה הממוצע שעבדת בו, אשר כולל בתוכו את השכר שקיבלת כעמלות על עבודתך. אם סך השכר אינו מגיע לשכר מינימום היית זכאי להשלמת הכנסה בתקופת העבודה וגם כעת הנך זכאי להשלמת הכנסה. ממוצע השכר יבוצע לפי 12 חודשי העבודה האחרונים.


דף הבית טלפון